Podsumowanie działań "ZNICZ 2016"
Funkcjonariusze zakończyli tegoroczne działania „ZNICZ”. Policjanci przez sześć dni pracowali na rzecz bezpieczeństwa osób odwiedzających cmentarze. W weekend panował spory ruch, dlatego funkcjonariusze ręcznie kierowali ruchem. Wśród kierowców widać było zrozumienie i cierpliwość.
Działania "ZNICZ" w całej Polsce trwały od piątku (28.10) do środy (2.11) do godz.22. W tym czasie służbę pełnili funkcjonariusze wszystkich pionów. Policjanci ruchu drogowego na trasach dojazdowych i w okolicach nekropolii pomagali kierowcom. Funkcjonariusze pododdziałów prewencji oraz dzielnicowi widoczni byli przy cmentarzach. Każdemu służyli pomocą i informacją, a jednocześnie dbali, by w zatłoczonych miejscach nie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń.
Sporo pracy mieli funkcjonariusze drogówki. Choć organizacja ruchu drogowego przy cmentarzach pod koniec października i na początku listopada już od kilku lat jest zmieniana, to nikt nie wyobraża sobie, by zabrakło tam policjantów w białych czapkach. Funkcjonariusze pomagają kierowcom pokonywać najbardziej newralgiczne miejsca. Mieszkańcy województwa lubuskiego, przyzwyczajeni do tymczasowych rozwiązań, korzystali z komunikacji miejskiej. Ci, którzy próbowali dostać się własnym środkiem transportu, współpracowali z policjantami i cierpliwie czekali na możliwość przejazdu. Praca funkcjonariuszy i zachowanie kierowców spowodowały, że w okolicach nekropolii i na trasach dojazdowych nie doszło do poważniejszych zdarzeń drogowych, a ruch odbywał się bez większych utrudnień.
Niestety wczoraj (2 listopada) doszło do dwóch wypadków drogowych, niezwiązanych bezpośrednio z sytuacją pod cmentarzami. Po godzinie 15 na drodze wojewódzkiej nr 318 (Tarnów Jezierny – Radzyń) doszło do potrącenia 57-latki. Kobieta prawdopodobnie wyszła zza stojącego autobusu przed nadjeżdżającego busa. Obrażenia były na tyle poważne, że kobieta zmarła. Z kolei na drodze wojewódzkiej nr 292 (Nowa Sól – Bytom Odrzański) doszło do czołowego zderzenia motoroweru i audi. 59-letni kierowca jednośladu zginął. 22-latek z osobowego auta nie odniósł obrażeń. Funkcjonariusze będą wyjaśniać szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.
Od 28 października do 2 listopada na drogach województwa lubuskiego odnotowano 6 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 7 zostało rannych. Policjanci w tym czasie zatrzymali 43 kierowców, którzy do auta wsiedli po alkoholu.
Działania „ZNICZ” to czas intensywnej pracy i zaangażowania wielu policjantów. Służba w okolicach cmentarzy powoduje, że kierowcy zachowują się rozsądniej, a piesi mogą czuć się bezpieczniej. Zrozumienie pracy policjantów i prawidłowe zachowanie osób odwiedzających zmarłych sprawiły, że w okolicach cmentarzy nie doszło do poważniejszych zdarzeń.
Jak podkreślają sami policjanci z roku na rok współpraca z uczestnikami ruchu w rejonie cmentarzy wygląda coraz lepiej, za co chcieliby także podziękować.
st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz
Zespół Prasowy
KWP w Gorzowie Wlkp.