Przedstawiciele służb o bezpieczeństwie na Woodstocku
Zagadnienia związane z tym, jak krystalizowało się bezpieczeństwo po pierwszej dobie stacjonowania służb w Kostrzynie nad Odrą, były przedmiotem spotkania przedstawicieli Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Policji, Straży Pożarnej, Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz organizatora festiwalu. Relacjom wygłaszanym przez podległe służby przysłuchiwał się Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Jarosław Janiak.
Raporty związane z obsługą zdarzeń podczas Przystanku Woodstock co kilka godzin uzupełniane są nowymi informacjami o stanie bezpieczeństwa tej wielkiej imprezy. To skrupulatny zapis, który daje Policji szczegółowy obraz sytuacji na wielu płaszczyznach. Z uwagi, że do rozpoczęcia festiwalu zostały jeszcze dwa dni, liczby zawarte w tych zapisach nie są na tę chwilę wielocyfrowe. Póki co możemy mówić, że do przygranicznego Kostrzyna przybyło około 15 tysięcy miłośników festiwalu. Na 6 osób nałożono mandat karny za zakłócanie ładu i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Jedna osoba poruszała się pojazdem mechanicznym wcześniej spożywając alkohol, a u innej ujawniono drobne ilości narkotyków. Nie doszło do żadnych sytuacji, które w jakikolwiek sposób mogłyby zagrażać bezpieczeństwu przybyłych osób. Warto dodać, że opisane zdarzenia miały miejsce na terenie miasta, poza woodstockowym polem. Omówiono również sytuacje odnośnie uczestników Przystanku, którzy do Kostrzyna przyjechali koleją. Łącznie odnotowano przyjazdy 25 pociągów rejsowych oraz 15 z Niemiec. Ważną informację dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jest ta, że do Kostrzyna przyjechały już 4 pociągi specjalne, którymi blisko 1600 woodstockowiczów dotarło na festiwal.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć zagadnień związane z ruchem drogowym. To ważny element policyjnej służby w tym miejscu. Wiadomo, że duża część uczestników corocznych wizyt na Przystanku będzie zmotoryzowana. Ich swobodny dojazd do małej przygranicznej miejscowości, której liczebność na czas Woodstocku wzrasta do kilkuset tysięcy nie byłby możliwy bez policjantów drogówki. Blisko 160 funkcjonariuszy w białych czapkach będzie do dyspozycji wszystkich kierowców. Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch z uwagą przysłuchiwał się także relacjom ze strony przedstawicieli pozostałych służb zespolonych czy też organizatora. To ważne informacje, które z pewnością muszą być koordynowane oraz omawiane właśnie podczas takich spotkań. Te będą cyklicznie powtarzane, aby każda ze stron miała precyzyjny obraz stanu bezpieczeństwa podczas jednej z największych imprez w Europie.
Opracował: kom. Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy
KWP w Gorzowie Wlkp.