Aktualności

Podszył się pod pracownika banku. 60-latka przekazała oszustom 170 tysięcy złotych

Data publikacji 15.05.2026

Kolejny przykład na to, że przestępcy nie ustępują w swoich działaniach podając się za pracownika banku. Tym razem mieszkanka Gorzowa Wielkopolskeigo, chcąc chronić swoje finansowe bezpieczeństwo, uwierzyła w wymyśloną historię i straciła 170 tysięcy złotych.

To kolejny przypadek oszustwa metodą „na pracownika banku”. Ta sama, niemal bliźniaczo podobna historia która brzmi krótko – „Pani oszczędności są zagrożone, nastąpił wyciek danych z Pani konta! Ktoś zaciąga pożyczki na Pani konto! Trzeba jak najszybciej wyzerować limit kredytowy! Proszę zaciągnąć kredyt, aby uratować swoje pieniądze i finanse!” Oszust był na tyle przekonujący, że kobieta niemal natychmiast udała się do placówki bankowej i wzięła pierwszy kredyt, który zgodnie z poleceniami w kilku transakcjach wpłaciła za pomocą kodów blik na konto oszusta. Dodatkowo, przestraszona kobieta wypłaciła wszystkie oszczędności z konta i te także przekazała oszustowi.

To jednak nie był koniec całego procederu, ponieważ kobieta została namówiona, aby zaciągała kolejne kredyty w innym banku w ramach spłaty poprzednich, wziętych rzekomo przez złodziei danych osobowych. Po przekroczeniu limitu wypłat w gorzowskiej placówce banku kobieta udała się do innego miasta, aby tam jak najszybciej wybrać kolejne pieniądze i przekazywać je oszustom. Cały proceder trwał około dwa tygodnie. Kobieta w wyniku manipulacji oszustów uwierzyła nawet, że pracownicy banków są zamieszani w jej wyciek danych, w zawiązku z czym bała się cokolwiek mówić wszelkim osobom, pracującym w placówkach. Przestępcze działanie zakończyło się, kiedy fałszywy pracownik banku zadzwonił do córki pokrzywdzonej kobiety. Ta od razu zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. Całość strat - oszczędności 60-latki oraz zaciągnięte kredyty - wyniosła 170 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że historie opowiadane przez oszustów mogą być różne, ale zawsze prowadzą do przekazania pieniędzy! Wywieranie presji powoduje, że osoby dają się zmanipulować i wykonują instrukcje przestępców.

Kolejny raz ostrzegamy!

  • Nie należy ufać w telefoniczne zapewnienia, że ktoś jest „pracownikiem banku” czy „policjantem”.
  • Numer telefonu lub nazwa, który widzimy jako dzwoniący do nas może być sfałszowany przez przestępców.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego?

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi. Rozłącz się, poproś o radę rodzinę , znajomego.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych, przyjaciół, policjantów, pracowników banku.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nigdy nie przelewaj pieniędzy na obce konta podane w rozmowie telefonicznej.
  • Nie działaj w pośpiechu, zastanów się dlaczego ktoś chce twoich pieniędzy.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – numer 112 !

 

aspirant Agnieszka Wiśniewska

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Powrót na górę strony