Aktualności

Nie ma zgody na przestępstwa z nienawiści

Data publikacji 15.06.2020

Zielonogórscy policjanci przy współpracy kolegów z Gdańska zatrzymali mężczyznę, który w ubiegłym tygodniu groził obywatelowi Ukrainy pracującemu jako kelner w jednej z zielonogórskich restauracji. Mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa z artykułu 257 kodeksu karnego – publicznego znieważania osoby z powodu jej przynależności narodowej. Prokurator po przesłuchaniu podejrzanego zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

W ubiegłym tygodniu szerokim echem odbiła się w mediach sprawa znieważenia obywatela Ukrainy pracującego jako kelner w jednej z zielonogórskich restauracji w centrum miasta. W mediach społecznościowych pojawił się również film, na którym widać pistolet, a w tle słychać głos mężczyzny, który grozi zarówno kelnerowi jak i całej obsłudze restauracji. Zielonogórscy policjanci natychmiast po otrzymaniu informacji o incydencie przystąpili do działania. Dzięki szybkiej pracy dochodzeniowej i operacyjnej policjanci ustalili w piątek rano, że mężczyzna przebywa w Gdańsku. Na jego koncie w mediach społecznościowych pojawił się kolejny film z pistoletem nakręcony w jednej z gdańskich kawiarni. Tam mężczyzna został zatrzymany. Spędził noc w policyjnym areszcie i w sobotę policyjny konwój przewiózł go do komendy w Zielonej Górze.

Zatrzymanym okazał się 53-letni mieszkaniec Warszawy, aktualnie przebywający w Zielonej Górze. W sobotę po południu mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa z artykułu 257 kodeksu karnego – publicznego znieważania osoby z powodu jej przynależności narodowej. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Broń, która widoczna była na filmach to replika prawdziwego pistoletu strzelająca plastikowymi kulkami – tak realistycznie wyglądającą broń można kupić bez problemu w sklepach z militariami. Pistolet mężczyzny został zabezpieczony jako dowód w sprawie. Wobec 53-latka prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz środek w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego obywatela Ukrainy, którego znieważył i zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym poprzez media społecznościowe. Nie ma zgody na przestępstwa na tle rasistowskim i ksenofobicznym – takie sprawy traktowane są bardzo poważnie przez zielonogórskich policjantów. Za przestępstwo z artykułu 257 kodeksu karnego podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

 

podinspektor Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony