Ferie zimowe już niedługo. Dzielnicowy rozmawia z najmłodszymi o bezpieczeństwie - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Ferie zimowe już niedługo. Dzielnicowy rozmawia z najmłodszymi o bezpieczeństwie

Data publikacji 15.01.2020

Już niedługo uczniowie województwa lubuskiego rozpoczną ferie zimowe. Żeby był to czas tylko miłych wspomnień, policjanci już rozpoczęli spotkania w szkołach, przypominając dzieciom zasady bezpiecznych zachowań. Prosimy również rodziców o zapewnienie w tym czasie należytej opieki swoim pociechom, a organizatorów wycieczek o wcześniejsze zgłaszanie autokarów do kontroli.

Ferie zimowe, to kolejne dni odpoczynku od szkoły. Dzieci ten czas spędzają w różny sposób. Jedni pozostają w domach, inni wybiorą się do rodziny, na zimowisko, czy też wspólnie z rodzicami wybiorą się w podróż. Żeby był to dla nich czas tylko miłych wspomnień, policjanci już rozpoczęli spotkania w szkołach, przypominając dzieciom zasady bezpiecznych zachowań. We wtorek (14 stycznia) z uczniami klasy II szkoły podstawowej w Dąbiu spotkali się dzielnicowi asp. szt. Wojciech Frydryszak oraz sierż. szt. Mateusz Bryszewski. W trakcie zajęć policjanci przypomnieli między innymi jak należy zachować się, gdy jest się samemu w domu, jakie zabawy są niebezpieczne, a także do kogo muszą zadzwonić i co muszą zrobić, gdy np. wybuchnie pożar. Wprawdzie na naszym terenie nie ma jeszcze śniegu, jednak część osób z pewnością wybierze się w góry, gdzie będą mogli zjeżdżać na nartach, snowboardzie, sankach, czy też uczestniczyć w różnych zabawach zimowych. Dlatego też dzielnicowi w trakcie spotkań przypominają także o bezpieczeństwie podczas zabaw na śniegu i zwracają uwagę, żeby mieć na względzie nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale także osób znajdujących się obok.

Bezpieczeństwo dzieci w dużej mierze zależy od ich rodziców, dlatego  jeżeli widzimy dziecko, które bez opieki osoby dorosłej znajduje się w miejscu zagrażającym jego życiu lub zdrowiu – zareagujmy i zwróćmy mu uwagę, bądź też zadzwońmy na Policję. Zwracamy się również z prośbą do rodziców o zainteresowanie się  gdzie, z kim i w jaki sposób Wasze dziecko spędza wolny czas. Pamiętaj, że im więcej rozmawiasz ze swoim dzieckiem i spędzasz z nim czas, tym lepiej je poznajesz. Mniejsze jest wtedy ryzyko, że swoim zachowaniem spowoduje niebezpieczną sytuację.

Rodzicom, którzy planują wysłać dziecko na zimowisko, przypominamy o możliwości sprawdzenia organizatora wypoczynku, w szczególności jaką zatrudnia kadrę oraz jakie oferuje warunki. Można to zrobić w kuratorium oświaty właściwym ze względu na siedzibę organizatora. W razie wątpliwości należy zgłosić wszelkie nieprawidłowości. Pamiętaj również, że nie tylko organizatorzy wycieczek, ale także rodzice mają prawo zgłosić kontrolę autokaru przed wyjazdem.  W sytuacji, gdy masz podejrzenie, iż kierowca znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu, bądź stan techniczny przygotowanego przez przewoźnika autokaru budzi wątpliwości, natychmiast zadzwoń na Policję. Dzięki szybkiej reakcji z Państwa strony będzie można uniknąć ewentualnej tragedii.

W celu zapewniania prawidłowej kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego oraz uniknięcia niepotrzebnego stresu związanego z oczekiwaniem na patrol czy też samą kontrolą, prosilibyśmy o wcześniejsze zgłaszanie ewentualnych wyjazdów. Zgłoszenia takie będą przyjmowane: od poniedziałku do piątku w godz. 730- 1530   - pod nr tel. 68 383 31 47 i w nagłych przypadkach – pod nr tel. 68 383 31 11.

 

Źródło: podkom. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim