,,Seniora nie oszukasz!" – policjanci edukują osoby starsze - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

,,Seniora nie oszukasz!" – policjanci edukują osoby starsze

Data publikacji 20.03.2019

Policjanci z żarskiej komendy spotkali się z seniorami z Dziennego Domu Wsparcia w Żarach i tłumaczyli jak postępować oraz na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać. Funkcjonariusze do uczestnictwa zaprosili także Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów.

Osoby starsze to grupa społeczna najbardzej narażona na niebezpieczeństwa związane z działalnością oszustów, ponieważ kierują się bardzo często chęcią niesienia pomocy i są ufni. Według danych Komendy Głównej Policji w pierwszym półroczu 2018 roku w Polsce oszukano blisko 1,7 tys. seniorów. Łącznie stracili oni prawie 27 mln. zł.

W związku z tak dużą liczbą oszustw Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przygotował projekt profilaktyczny pn. ,,Seniora nie oszukasz!". W ramach tego przedsięwzięcia policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną oraz dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Żarach organizują i przeprowadzają spotkania dla seniorów, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także sołtysów. Główny cel tych działań to podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ograniczenie liczby przestępstw popełnianych na szkodę seniorów przez kształtowanie właściwych postaw oraz wzrost świadomości wobec czyhających niebezpieczeństw.

Jedno z takich spotkań odbyło się we wtorek (19 marca) w Dziennym Domu Wsparcia w Żarach. Dzielnicowy mł. asp. Dariusz Karbowski opowiedział seniorom o metodach działań oszustów podszywających się pod policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, prokuratorów, działających metodą ,,na wnuczka". Policjant kilkukrotnie podkreślał, że nie należy przekazywać swych oszczędności obcym osobom, nawet mundurowym, ponieważ policjanci nigdy, w żadnej sytuacji nie żądają pieniędzy. W spotkaniu uczestniczył także Grzegorz Chmielewski - Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów, który przestrzegał przed uczestnictwem w pokazach lub badaniach, gdzie telefonujący mówią o nagrodach lub bezpłatnych badaniach. Podczas tych spotkań oferowane są do sprzedaży garnki, kołdry lub inne artykuły o niskiej jakości, a ceny ich są kilkadziesiąt razy wyższe od cen podobnych artykułów oferowanych w sklepach stacjonarnych. Podczas spotkania dzielnicowy przypomniał o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze i rozdał opaski odblaskowe, a także ulotki zawierające ważne informację o tym, jak nie dać się oszukać.

 

Źródło: kom. Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach