W międzynarodowym tandemie przeciwko przestępczości przygranicznej - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Słubice

W międzynarodowym tandemie przeciwko przestępczości przygranicznej

Data publikacji 04.03.2019

W Prezydium Policji we Frankfurcie nad Odrą, policjanci z Polski i Niemiec uczestniczą w spotkaniach w ramach kolejnej edycji kursów językowych. Całe przedsięwzięcie organizowane jest ze środków Unii Europejskiej „W tandemie przeciwko przestępczości przygranicznej”. Mundurowi poza nauką języka obcego, poszerzają swoją wiedzę w zakresie przepisów prawa w obu państwach, a także wspólnych przedsięwzięć związanych ze zwalczaniem przestępczości przygranicznej.

Współpraca transgraniczna w rejonie przygranicznym, z otwartymi granicami, wymaga profesjonalnych działań policjantów obu państw, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zwalczania przestępczości ogólnej i transgranicznej. Wspólne szkolenia mają istotne znaczenie dla bieżącej i przyszłej współpracy polskiej i niemieckiej Policji. Poszerzają wiedzę funkcjonariuszy w zakresie prawa, działań taktycznych oraz co najważniejsze języka niemieckiego, którym porozumiewają się sąsiedzi „zza Odry”. Funkcjonariusze mają okazję zaznajomić się z właściwymi dla kraju przepisami prawnymi i bazującymi na nich działaniami policyjno – taktycznymi. W trakcie kursu przewidziane są praktyki w jednostkach policji kraju partnera w celu poznania sposobu pracy policji w sąsiednim kraju. W projekcie „W tandemie przeciwko przestępczości przygranicznej” biorą udział funkcjonariusze polskiej oraz niemieckiej Policji oraz Straży Granicznej. W ramach projektu prowadzone są zajęcia językowe oraz wspólne służby. Policjanci zdobywają wiedzą na temat zastosowania niemieckiego i polskiego prawa procesowo–karnego, sposobu i zasad interwencji policyjnych. Praktyki odbywają się zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej. Kurs zakończy się egzaminem.

Wszystkie wspólne działania polskiej i niemieckiej Policji pozwalają na poprawę i zacieśnienie stosunków między obiema instytucjami, nawiązanie bardziej efektywnych kontaktów, łatwiejszą współpracę. A przede wszystkim dają szansę na zniesienie barier językowych, co z pewnością przełoży się na poprawę bezpieczeństwa obywateli obydwu państw.

 

mł.asp. Ewa Murmyło

KPP w Słubicach