Razem dla bezpiecznej przyszłości dzieci. Policja i przedszkole we wspólnych działaniach - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Razem dla bezpiecznej przyszłości dzieci. Policja i przedszkole we wspólnych działaniach

Data publikacji 23.10.2018

Przedszkole Miejskie nr 6 w Gorzowie Wlkp. wspólnie z wydziałem ruchu drogowego i prewencji gorzowskiej Policji przystąpiło do programu z zakresu bezpieczeństwa autorstwa mgr Kingi Fołta pn. „Bezpieczny Przedszkolak idzie do szkoły”. Wspólny program skierowany jest dla dzieci w wieku 6 lat i ma za zadanie ukształtować w młodym człowieku poczucie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo, poprzesz kształtowanie prawidłowych postaw zachowań, wdrażanie zasad bezpieczeństwa oraz uświadomienie zagrożeń płynących ze świata oraz sposób zapobiegania im.

Przedszkole to miejsce, w którym dzieci w różnych formach spędzają beztrosko czas. Ważne jest jednak, aby edukacja przedszkolna, wpływała odpowiednio na kształtowanie osobowości dziecka. Szczególne znaczenie ma to w przypadku 6-latków, którzy czują się już „starsi” i chcą być bardziej samodzielni. Mając na uwadze odpowiednie przygotowanie zerówkowiczów do bycia bezpiecznym i świadomym pierwszoklasistą, sierż. Katarzyna Węgrzyn z Wydziału Ruchu Drogowego i sierż. szt. Agata Mikołajczyk z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. wspólnie z nauczycielem wychowania przedszkolnego Przedszkola Miejskiego nr 6 mgr Kingą Fołta, uświadamiają im jak duży wpływ na zachowanie bezpieczeństwa maja oni sami. Policjantki wraz z nauczycielką przekazują dzieciom wiele cennych informacji, realizując w ten sposób wspólny program „Bezpieczny Przedszkolak idzie do szkoły”. Program ma na celu poszerzenie wiedzy dzieci na temat ich bezpieczeństwa w różnych sytuacjach np. podczas przebywania w domu, na ulicy, w salach przedszkolnych, a w późniejszym czasie już w szkole. Ponadto w ramach programu dzieci będą miały możliwość zapoznania się z przedstawicielami odpowiedzialnymi za ochronę życia i zdrowia, co ma przyczynić się do wykształcenia ich właściwych postaw w obliczu zagrożenia. Program „Bezpieczny Przedszkolak idzie do szkoły” składa się z 5 bloków tematycznych: Bezpieczni w przedszkolu, Bezpieczni na drodze, Bezpieczni w domu, Bezpieczni „w sieci”, Bezpieczni w ferie i wakacje. We wrześniu gorzowskie policjantki zorganizowały dla dzieci spotkanie wykorzystując mobilne miasteczko ruchu drogowego, podczas którego uczyły najmłodszych jak być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Natomiast we wtorek (23 października) spotkali się z przedszkolakami ponownie, aby przekazać im cenne informacje jak zachować się w kontakcie z nieznajomym. Podczas spotkania uświadomiono im zagrożenia jakie może nieść ze sobą kontakt z obcym, a także zwrócono uwagę na podejrzane zachowania nieznajomych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w scenkach obrazujących kontakt z osobą obcą, aktywnie włączając się w dyskusję, dzieląc się swoją wiedzą i spostrzeżeniami. W trosce o edukację dzieci w zakresie kształtowania właściwych postaw zachowań w wieku wczesnoszkolnym w następnych miesiącach planowane są kolejne spotkania.

 

Opracowała: sierż. Katarzyna Węgrzyn

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wlkp.