Pozbawienie broni palnej cech użytkowych
UWAGA!
Od dnia 1 listopada 2012 roku wszystkie wnioski związane z wydaniem pozwolenia na broń lub posiadanym pozwoleniem, można składać za pośrednictwem Komend Miejskich i Powiatowych Policji właściwych dla miejsca zamieszkania wnioskującego lub za pośrednictwem poczty na adres:
KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI
WYDZIAŁ POSTĘPOWAŃ ADMINISTRACYJNYCH
ulica Kwiatowa 10
66-400 Gorzów Wielkopolski
ZESPÓŁ do spraw POZWOLEŃ NA BROŃ
telefon 47 791 1882,
telefon 47 791 1883,
telefon 47 791 1884.
Przyjęcia petentów we wtorki, środy i czwartki w godzinach 10:00 - 14:00
Kwestie procedury pozbawiania broni palnej cech użytkowych reguluje artykuł 6a Ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 kwietnia 2004 roku w sprawie pozbawiania broni palnej cech użytkowych.
Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami:
Broń palna może zostać pozbawiona w sposób trwały cech użytkowych przez uprawnionego przedsiębiorcę, zgodnie ze specyfikacją techniczną określającą szczegółowo sposób pozbawiania cech użytkowych danego rodzaju, typu i modelu broni, wydana przez jednostkę uprawniona i zatwierdzona przez jednostkę uprawniona do potwierdzania pozbawienia broni palnej cech użytkowych.
Przez pozbawienie broni palnej w sposób trwały cech użytkowych rozumie sie pozbawienie cech użytkowych wszystkich istotnych części broni palnej w taki sposób, by mimo działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, nie była zdolna do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo elementu ja zastępującego oraz do wywołania efektu wizualnego lub akustycznego, a przywrócenie broni cech użytkowych bez podjęcia czynności specjalistycznych nie było możliwe.
Uprawnionym przedsiębiorcą do pozbawiania cech użytkowych jest przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania broni, w rozumieniu ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicja oraz wyrobami i technologia o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Jednostka uprawniona potwierdza pozbawienie cech użytkowych po dokonaniu pozytywnej oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną. Potwierdzenie pozbawienia cech użytkowych odnotowuje sie w ewidencji broni palnej pozbawionej cech użytkowych, prowadzonej przez tę jednostkę.
Broń palna pozbawiona cech użytkowych oznakowuje sie w sposób wskazujący, że została ona pozbawiona tych cech.
Wydanie specyfikacji technicznej, pozbawienie cech użytkowych oraz dokonanie oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych z odpowiednia specyfikacja techniczna jest odpłatne.
Jednostkami uprawnionymi do wydania specyfikacji technicznej są podmioty posiadające na podstawie ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicja oraz wyrobami i technologia o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym uprawnienia do wytwarzania broni palnej lub wymienione w rozporządzeniu wydanym na podstawie artykułu 9 ustawy 4 tej ustawy, jako instytucje uprawnione do wydawania opinii w zakresie wytwarzania i obrotu bronią i amunicja.
Jednostką uprawnioną do zatwierdzania specyfikacji technicznej oraz do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych broni palnej wszelkiego rodzaju, typu i modelu i nanoszenia na niej stosownych oznaczeń jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.
Rejestracja broni pozbawionej cech użytkowych
O zarejestrowanie broni pozbawionej cech użytkowych może wystąpić osoba, która ukończyła 18 lat i złoży w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim niżej wymienione dokumenty:
1. Podanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji o zarejestrowanie w karcie rejestracyjnej broni pozbawionej cech użytkowych, w którym zawarte powinny być niżej wymienione dane:
a) imię i nazwisko wnioskodawcy,
b) imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki,
c) numer PESEL i miejscowość urodzenia,
d) adres stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
e) dowód osobisty - numer, organ wydający i data wydania,
f) podpis wnioskodawcy
g) jedno zdjęcie (wymiary 3 x 4 centymetrów );