Stanowisko w sprawie materiału w Faktach TVN - Takie są fakty - Policja Lubuska

Takie są fakty

Stanowisko w sprawie materiału w Faktach TVN

Data publikacji 27.07.2015

W dniu 26 lipca 2015 r., w głównym wydaniu programu „Fakty TVN”, autorzy materiału w sposób niezgodny z prawdą wykorzystali wizerunek policjantki KPP Nowa Sól. Poprzez nieetyczne i niemające związku z prawdziwymi wydarzeniami działanie stacji, dobre imię naszej koleżanki został narażony na szwank. Wszystkich zainteresowanych informujemy, że z reportażem dotyczącym wydarzeń w Komendzie Policji w Garwolinie nie ma związku żadna z policjantek z województwa lubuskiego.   

W dniu 26 lipca 2015 r., w głównym wydaniu programu informacyjnego „Fakty TVN” wyemitowany został reportaż autorstwa redaktora Rafała Stangreciaka, dotyczący wydarzenia zaistniałego w KPP w Garwolin woj. mazowieckie. Wskazany materiał dotyczył niezgodnego z prawem zachowania jednej z funkcjonariuszek tamtejszej jednostki.

Wysoce nieetycznym i niezgodnym z wszelkimi normami jest fakt, iż chcąc zilustrować reportaż posłużono się niemającymi żadnego związku ze sprawą, zrealizowanymi w grudniu 2014 r. nagraniami video, ukazującymi wizerunek zupełnie innej policjantki – funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli w woj. lubuskim. Tak nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne podejście redakcji „Faktów TVN” naraziło dobre imię naszej koleżanki na szwank. Policjantka ta cieszy się nieposzlakowaną opinią, a w trakcie swej służby wielokrotnie wykazywała się wyjątkową skutecznością i zaangażowaniem. Zostało to ukazane między innymi w materiale z grudnia ubiegłego roku, będąc powodem realizacji bardzo charakterystycznych zdjęć video, po emisji których funkcjonariuszka Policji z Nowej Soli stała się powszechnie rozpoznawana w swej miejscowości oraz całym regionie. Wykorzystanie tych samych nagrań video w radykalnie przeciwstawnym kontekście, w reportażu niezwiązanym z działaniami lubuskiej Policji, godzi w podstawowe zasady sztuki dziennikarskiej i naraża na szwank wiarygodność stacji.

Chcąc położyć kres spekulacjom i nieodpowiedzialnym plotkom pragnę stanowczo podkreślić, że wykorzystanie zdjęć ukazujących wizerunek policjantki z KPP Nowa Sól w materiale z dnia 26 lipca 2015 r. nie ma nic wspólnego z prawdą, a wydarzenia do jakich doszło w Garwolinie nie mają związku z którąkolwiek z policjantek pełniących służbę na terenie województwa lubuskiego.

 

kom. Sławomir Konieczny

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.