Aktualności

Kierowcy i narkotyki

Data publikacji 29.11.2012

Kiedy w połowie października tego roku Wicemarszałek Maciej Szykuła przekazywał lubuskiej Policji partię 200 narkotesterów nikt nie wątpił, że jest to słuszna decyzja. Jej trafność potwierdza również fakt, że lubuscy policjanci w ciągu minionego miesiąca wyeliminowali z dróg ponad 40 kierowców znajdujących się pod działaniem narkotyków.

Dziś już żaden z policjantów nie wyobraża sobie prowadzenia kontroli drogowej nie mając w zanadrzu testera narkotykowego. Statystyki drogowe potwierdzają, że liczba osób siadających za kierownicę po zażyciu zabronionych substancji psychotropowych rośnie. Kierujący ci, podobnie, a nawet jak twierdzą specjaliści w większym stopniu niż osoby nietrzeźwe, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu. Osoby takie nie kontrolują własnych reakcji, działają w sposób zaburzony, przeceniając często swe umiejętności. Od sytuacji takiej już tylko krok do poważnego wypadku.

Lubuscy policjanci coraz częściej spotykają się z sytuacjami, w których użycie narkotestera jest nieodzowne. Przypadki takie mają miejsce praktycznie każdego dnia, a liczba ich mówi sama za siebie. Tylko od 15 października do 20 listopada 2012 r. lubuska Policja zatrzymała 40 kierujących znajdujących się pod działaniem narkotyków. W tej grupie przodują młodzi kierowcy. 10 z nich miało od 17 do 20 lat życia. Aż 24 było w wieku pomiędzy 21 a 30 rokiem, kolejnych 5 miało od 31 do 40 lat. Tylko 1 osoba była w wieku przekraczającym 40. Wśród omawianych przypadków najczęściej zdarzali się kierujący pod działaniem marihuany - 20. Drugą pod względem liczby grupę stanowiły osoby zażywające amfetaminę - 13. Pięciu kierowców znajdowało się pod działaniem obydwu tych narkotyków naraz. Jedna z osób zażywała kokainę i jedna heroinę. Marihuana zazwyczaj była środkiem po który sięgały najmłodsze z kontrolowanych osób. Im wiek kierowców wyższy, tym częściej mieli oni do czynienia z silniejszymi w działaniu substancje. Szczególnie niepokojącym jest fakt, że wśród zażywających amfetaminę zdarzali się zawodowi kierowcy - traktujący ten narkotyk jak środek zwiększający zdolnośc do długotrwałej jazdy.

Przykłady kierujących, wobec których z wynikiem potwierdzającym zażycie narkotyku stosowano testery, zazwyczaj bywają podobne. Młodsi kierowcy zatrzymywani są często w towarzystwie ruwieśników. 3-4 osoby jadące autem wspólnie raczą się zabronionymi specyfikami, nie biorąc pod uwagę faktu, że ten który prowadzi samochód nie tylko popełnia przestępstwo, ale i w znaczący sposób powoduje zagrożenie na drodze. 15 października, na ul. Wyszyńskiego w Zielonej Górze, kierowca nissana na pasach potrącił 22-letnią kobietę. Sprawca uciekł z miejsca wypadku. Gdy po godzinie został zatrzymany przez Policję wyszło na jaw, że 19-latek zażywał marihuanę i amfetaminę. 3 listopada policjanci z Sulęcina zatrzymali 21-letniego Patryka K. - prowadzącego z nadmierną prędkością vw passata. Młody człowiek znajdował się pod działaniem amfetaminy. Wraz z nim autem jechało czterech kolegów. Wszyscy zażywali wspólnie marihuanę i amfetaminę. 29 pażdziernika policjanci drogówki w Zielonej Górze kontrolowali ciężarowego mercedesa. Kilkunastotonową ciężarówkę prowadził 29-letni Krzysztof F., także znajdujący się pod działaniem amfetaminy. 7 listopada w Gorzowie policjanci z KMP kontrolowali 39-letniego Wojciecha M. Mężczyzna prowadził luksusowe BMW - prowadził będąc pod działaniem heroiny.

W każdym z opisanych przypadków dzięki skuteczności lubuskiej Policji wyeliminowany zostaje z ruchu potencjalny sprawca tragedii na drodze. Działania takie wydatnie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa. W bieżącym roku w regionie liczba śmiertelnych ofiar wypadków spadła o 22 procent. Na naszych drogach zginęły 24 osoby mniej, niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Wskazana poprawa to wynik, który mógł stać się faktem między innymi dzięki możliwości prowadzenia efektywnych kontroli z wykorzystaniem prostych w obsłudze i niezawodnych narkotesterów. Skutecznej broni w walce z piratami drogowymi, którzy nie chcą pamiętać, że narkotyki podobnie jak alkohol mogą tragicznie zakończyć ich podróż.

 

podkom. Sławomir Konieczny

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

tel. 519 534 647

  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
  • Kierowcy i narkotyki
Powrót na górę strony