Aktualności

Przeciw handlowi ludźmi

Data publikacji 18.10.2012

Lubuscy Policji realizują wojewódzki projekt profilaktyczny „Zapobieganie handlowi ludźmi”, który stanowi jeden z elementów przyjętego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działania Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2011-2012.

Projekt profilaktyczny polega przede wszystkim na prowadzeniu przez policjantów spotkań z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych, na których omawiane są zagadnienia związane z przeciwdziałaniem handlowi ludźmi i przymuszoną prostytucją..

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji i Komisariatu Policji I w Gorzowie Wlkp. wspólnie z młodzieżą z klasy o profilu policyjnym ZSTiO w Gorzowie zorganizowali akcję rozdawania ulotek informacyjno-edukacyjnych na temat zagrożenia Handlu Ludźmi mieszkańcom Gorzowa.

W Sulęcinie mundurowi spotkali się z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. Przeprowadzili pogadankę na temat zagrożenia handlem ludźmi. Młode osoby szczególnie narażone są na ryzyko stania się ofiarą handlu. Dlatego też, działania policjantów mają na celu przestrzec i uchronić młodzież przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Gdyż chęć zarobku i podróży powoduje, że to młodzi ludzie korzystają z ofert pracy za granicą, gdzie mogą zostać wykorzystani do niewolniczej pracy lub w celach seksualnych.

W trakcie spotkań młodzież mogła dowiedzieć się między innymi: czym jest handel ludźmi, kim są ofiary, co je spotyka oraz jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać podczas podróżowania. Funkcjonariusze przekazali uczestnikom dzisiejszych spotkań kilka ważnych porad przed wyjazdem za granicę. Przypominali o tym, że ważnym elementem wyjazdu jest  znajomość adresu i numeru telefonu najbliższego konsulatu w kraju do którego się wyjeżdża, w razie jakichkolwiek kłopotów tam można otrzymać pomoc.

Na zakończenie spotkań policjanci rozdali uczestnikom broszury i ulotki z ważnymi informacjami jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi.

W Żarach Policja przy współudziale Straży Granicznej oraz Straży Miejskiej, przeprowadziła spotkania edukacyjne i prewencyjne na temat handlu ludźmi dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żarach. Ponadto w tym samym dniu przeprowadzone zostały rozmowy z uczniami wybranych szkół ponadgimnazjalnych, które zapoczątkowały VI edycję programu profilaktycznego pod nazwą „zapobieganie handlowi ludźmi”.

W żagańskiej komendzie specjalista ds. nieletnich, st. sierż. Joanna Wojciechowska spotkania o tematyce przeciwdziałania handlowi ludźmi przeprowadziła w klasach III gimnazjum w Zespole Szkół w Iłowej. Wzięło w nich udział łącznie 63 uczniów. Policjantka przekazała młodzieży informacje o tym, jak przygotować się do wyjazdu za granicę, aby uniknąć niebezpieczeństw i nie stać się ofiarą handlu ludźmi.

Dziś policjantka, wspólnie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej w Żaganiu przeprowadzi spotkanie na temat zapobiegania handlowi ludźmi z osobami bezrobotnymi. Spotkanie odbędzie się  w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żaganiu.

Policjanci KPP we Wschowie i KP w Sławie aktywnie angażują się w uświadamianie młodzieży i społeczeństwa lokalnego na temat zagrożeń związanych z Handlem Ludźmi.  Podstawowymi informacjami jakie przekazywane są podczas trwających spotkań to ja nie stać się ofiarą takiego procederu. Handel ludźmi jest przestępstwem polegającym na wykorzystaniu drugiego człowieka np. w prostytucji, żebractwie, pracy przymusowej lub do popełnienia przestępstwa, także w sytuacji, gdy przestępstwo zostało popełnione za zgodą ofiary. Ofiarą handlu ludźmi może stać się każdy: mężczyzna, dziecko, kobieta- nie ma tutaj reguły. Najczęściej ofiary odpowiadają na atrakcyjne z ich punktu widzenia oferty pracy za granicą, które umieszczane są w prasie lub Internecie np. dla hostessy, kelnerki, opiekuna osoby starszej. Są także rekrutowane bezpośrednio- przez osoby przygodnie poznane.

 

Jak podaje MSWiA, w przeważającej liczbie przypadków handel ludźmi jest dziełem zorganizowanych grup przestępczych albo skoncentrowanych na tym procederze, albo traktujących go jako jedno z dogodnych źródeł zysku obok innej działalności przestępczej.
Polskie prawo za handel ludźmi przewiduje karę pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż 3 lata.

Definicję „handlu ludźmi” określa art. 115 § 22 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:

  1. przemocy lub groźby bezprawnej,
  2. uprowadzenia,
  3. podstępu,
  4. wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  5. nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia
    lub stanu bezradności,
  6. udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą

..w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1 - 6.

Przestępstwo „handlu ludźmi”, wg art. 189a Kodeksu karnego podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Natomiast czynienie przygotowań do popełnienia tego przestępstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W woj. lubuskim w okresie od stycznia do września 2012 r. stwierdzono 41 przestępstw „handlu ludźmi”, natomiast w 2011 roku - 45 przestępstw.

 

źródło; podinsp. Sylwia Woroniec KPP Żagań, podkom. Tomasz Szuda KPP Wschowa, asp.Anna Chmielenko KMP Gorzów Wlkp, asp.Alina Słonik KPP Sulęcin

 

 

  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
  • Przeciw handlowi ludźmi
Powrót na górę strony