Aktualności

Bezpieczne ferie

Data publikacji 08.01.2013

Już od 14 stycznia lubuska młodzież przez dwa tygodnie korzystać będzie z czasu wolnego w ramach ferii zimowych. Aby czas ten upłynął bezpiecznie, przypominamy o podstawowych zasadach i obowiązkach, które powinny być respektowane. Policjanci przyglądać się będą osobom młodym, czy ich zachowania nie zagrazają bezpieczeństwu ich lub innych osób.

Z doświadczeń policjantów wynika, iż nadmiar czasu wolnego, z jednoczesnym brakiem pomysłu na jego zagospodarowanie, sprzyja zachowaniom patologicznym. Młodzi ludzie pod wpływem grupy i dla jej poklasku popełniają czyny zabronione, spożywają alkohol i dopuszczają się zachowań agresywnych, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie muszą za to ponieść. Dlatego będziemy przyglądać się zachowaniom najmłodszych.

 

Aby  wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad,  którymi jak co roku dzielą się  policjanci:

 

ferie w miejscu zamieszkania

 

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców.

 

Pouczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Na placach zabaw, w parkach, czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy „uczulić" dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie. Wytłumaczmy naszym podopiecznym, aby unikali niebezpiecznych miejsc – bunkry, pokryte lodem rzeki, czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa  może zakończyć się utratą zdrowia czy życia.


Rodzice nastolatków, udających się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.

 

Bezpieczna zabawa na lodzie

 

Dzieci uwielbiają zabawy na lodowiskach, ślizgawkach, czy zamarzniętych rzekach. Szczególnie w okresie ferii zimowych zwracajmy uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad, aby ten czas zabawy był przyjemny i bezpieczny.


- Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych;


- Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wody, to powinni go wcześniej sprawdzić dorośli - lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna;


- Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli;


- Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy);


- Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię;


- Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu;


- Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę;

 

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

 

- W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.


- Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.


- Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.


- Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.


- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.


- W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

 

bezpieczna podróż

 

Wybierając się na zimowy wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu  stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierzmy wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież
i dokumenty, zamknijmy auto, uruchamiając urządzenia alarmowe. W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej  podejrzanej  sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

 

Przypominamy o możliwości sprawdzenia stanu technicznego autobusu, którym nasze pociech będą podróżowały, a także trzeźwości kierującego. Prosimy, aby takie kontrole były zgłaszane policjantom odpowiednio wcześniej.

 

Warty odnotowania, a adresowany do osób fascynujących się narciarstwem jest fakt, że od sierpnia 2011 roku znowelizowano zapisy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, która nakłada obowiązek używania kasku osobom, które nie ukończyły lat 16. Ponadto zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

 

Życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku !

 

 

  • Bezpieczne ferie
Powrót na górę strony