Aktualności

Pomagamy, służymy radą, konsultujemy – Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 21.02.2020

W piątek (21 lutego) rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jest to inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym czynny udział biorą policjanci, psycholodzy, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i organizacji pozarządowych. Poprzez liczne rozmowy, spotkania i konsultacje przekazują praktyczne informacje dotyczące m.in. poinformowania organów ścigania o przestępstwie, pomocy w przypadkach przemocy domowej czy sposobach radzenia sobie z problemami.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem rozpoczyna się w tym roku 21 lutego. Lubuscy policjanci spotykają się w specjalnych punktach konsultacyjnych z mieszkańcami, aby przekazać im praktyczne informacje związane z problematyką przestępstw. Porady  te mają na celu zapoznanie osób pokrzywdzonych z przysługującymi im uprawnieniami w postępowaniu karnym, w tym w szczególności w postępowaniu przygotowawczym, uprawnieniami i obowiązkami osób występujących w charakterze świadka czy też podejrzanego. Jeśli mamy uzasadnione podejrzenie, że jesteśmy ofiarą przestępstwa lub nawet nie jesteśmy tego pewni, a chcielibyśmy się kogoś poradzić drzwi lubuskich komend i komisariatów zawsze będą otwarte.

Fachowych porad poza lubuskim policjantami udzielą również przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i organizacji pozarządowych, psycholodzy, pedagodzy czy pracownicy socjalni. Przedstawiana będzie też informacja o organizacjach, które w 2020 roku świadczą pomoc finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Lista organizacji jest dostępna pod adresem:

 

ZNAJDŹ OŚRODEK POMOCY

 

Opracował: podkomisarz Maciej Kimet

Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

Powrót na górę strony