Policjanci zabezpieczali wizytę Prezydenta RP w Słubicach i Sulęcinie - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Policjanci zabezpieczali wizytę Prezydenta RP w Słubicach i Sulęcinie

Data publikacji 09.04.2019

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda odwiedził mieszkańców dwóch lubuskich powiatów. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach a kilka godzin później w Sulęcinie wsparci funkcjonariuszami innych formacji mundurowych, w tym Służby Ochrony Państwa dbali o bezpieczeństwo w trakcie spotkań Głowy Państwa z mieszkańcami.

Wizyta Prezydenta RP to spore wyzwanie i wielka odpowiedzialność dla policjantów i funkcjonariuszy innych formacji mundurowych. Dlatego dowodzenie takim zabezpieczeniem powierza się funkcjonariuszom z odpowiednim doświadczeniem. W poniedziałek (8 kwietnia) pracą słubickich policjantów kierował Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Słubicach podkom. Mariusz Wojtuściszyn. Natomiast w Sulęcinie działaniami dowodził Komendant Powiatowy Policji w Sulęcinie mł.insp. Mirosław Kędziora. Przygotowanie i organizacja zabezpieczenia wizyty najważniejszej osoby w państwie to przede wszystkim współpraca z Kancelarią Prezydenta oraz Służbą Ochrony Państwa.

Przez cały dzień lubuscy policjanci dbali o bezpieczeństwo Prezydenta, zaproszonych gości i oczywiście wszystkich, którzy przyszli na spotkania. W działaniach wzięli udział policjanci z różnych komórek, od zabezpieczenia minersko-pirotechnicznego, poprzez przewodników psów tropiących po służby wywiadowcze i kryminalne, prewencji i ruchu drogowego. Każdy z policjantów miał swoją wyznaczoną rolę na odprawach służbowych. Przełożeni dowodzili każdym z etapów przygotowań do wizyty Prezydenta, poprzez sam jego pobyt w naszym województwie po bezpieczny powrót. Zarówno patrole umundurowane jak i operacyjne realizowały zadania w miejscach, w których pojawił się Prezydent. Funkcjonariusze zwracali także uwagę na ład i porządek publiczny w okolicach tych miejsc.

Na kilka godzin przed przyjazdem Prezydenta policjanci specjalizujący się w postępowaniu z materiałami pirotechnicznymi dokładnie sprawdzili budynki oraz teren do nich przyległy, w których miał przebywać Prezydent pod kątem niebezpiecznych ładunków. Działania mundurowych opierały się również na wystawieniu posterunków regulacji ruchem na wcześniej wyznaczonych skrzyżowaniach, aby zapewnić w odpowiednim czasie zamknięcie ruchu kołowego i pieszych na trasie przejazdu kolumny prezydenckiej.  Dzięki zaangażowaniu każdej ze służb nie odnotowaliśmy żadnych niepożądanych zdarzeń zarówno w miejscu spotkań jak i w jego okolicach.

źródło: asp. Magdalena Jankowska

           asp. sztab. Andrzej Barciński