Podrobiona odzież i buty warte ponad 60 tys. zł. zabezpieczone przez policjantów - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Żary

Podrobiona odzież i buty warte ponad 60 tys. zł. zabezpieczone przez policjantów

Data publikacji 11.01.2019

Policjanci z żarskiej komendy zabezpieczyli blisko 300 sztuk odzieży i butów na, których bezprawnie umieszczone było logo znanych firm. Towar do sprzedaży na bazarze w Łęknicy oferowały dwie kobiety (18 i 23 lata) oraz 56-letni mężczyzna. Za przestępstwo gospodarcze może grozić im grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w czwartek (10 stycznia) na bazarze w Łęknicy ujawnili i zabezpieczyli na kilku stoiskach handlowych, odzież oraz buty. Na rzeczach tych umieszczone były bezprawnie loga znanych światowych marek. Towar do sprzedaży oferowały dwie kobiety w wieku 18 i 23 lat oraz 56-letni mężczyzna (mieszkańcy powiatu żarskiego). Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 300 sztuk bluz, butów i spodni. Wartość oryginalnych odpowiedników wymienionych rzeczy można oszacować na co najmniej 60 tys. złotych. Trefny towar został wycofany z obrotu i nie trafi już na rynek.

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej: Art. 305.

1. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towar podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust.1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

 

Źródło: kom. Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach