Bezpieczne Ferie - pokazy ratownicze nad wodą - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Żagań

Bezpieczne Ferie - pokazy ratownicze nad wodą

Data publikacji 10.01.2019

Szprotawscy i żagańscy policjanci wzięli udział w pokazach ratowniczych dla uczniów szkół podstawowych, które zorganizowano nad wodą. Pokazy profilaktyczne związane były z działaniami pn. „Bezpieczne Ferie 2019”.

Od poniedziałku zaczynają się dla dzieci i młodzieży województwa lubuskiego ferie zimowe. Z tej okazji strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zorganizowali pokazy ratownictwa wodnego i pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. W Żaganiu pokazy dla uczniów szkół podstawowych odbyły się 8 stycznia tego roku nad kanałem rzeki Bóbr. W tym samym dniu podobne działania zostały przeprowadzone na rzece Bóbr w Szprotawie. W kolejnych dniach działania zostały zorganizowane również w Lesznie Górnym i Małomicach. W działaniach profilaktycznych wzięli też udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu oraz Komisariatu Policji w Szprotawie. Policjanci omówili dzieciom ze szkół podstawowych zasady bezpieczeństwa na drodze, w domu, podczas spędzania wolnego czasu czy kontaktów z osobami obcymi.

 

A oto rady dla najmłodszych, które przekazują uczniom policjanci:


Do zjeżdżania i ślizgania się wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek. Nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze, stawie - nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu. Nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał. Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim, aby rozłożyć ciężar ciała. W przypadku, gdy lód się załamie:


1. nie wpadaj w panikę,
2. nie wykonuj zbędnych ruchów,
3. działaj szybko i zdecydowanie,
4. złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
5. staraj się wypełznąć na lód,
6. trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.
7. zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.


Pamiętaj, że dzięki elementom odblaskowym będziesz lepiej widoczny dla uczestników ruchu drogowego i bardziej bezpieczniejszy.


POMOCY SZUKAJ POD NUMERAMI TELEFONÓW ALARMOWYCH
• 997 - Policja
• 998 - Państwowa Straż Pożarna
• 999 - Pogotowie Ratunkowe
• 112 - numer alarmowy do służb ratowniczych.

 

Źródło: st. sierż. Aleksandra Jaszczuk

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu