Droga K-22 – bezpieczny kurs na wakacyjną podróż - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Droga K-22 – bezpieczny kurs na wakacyjną podróż

Data publikacji 04.07.2018

Policjanci drogówki strzegą bezpieczeństwa zmotoryzowanych podążających drogą K-22 w kierunku Pomorza Gdańskiego. Chociażby poprzez takie działania jak „Kaskada” Polegają one na częstym umiejscowieniu patroli policyjnych na konkretnym odcinku drogi. Mundurowi wyposażeni w laserowe mierniki prędkości oraz nieoznakowane radiowozy z video-rejestratorem sprawdzają prędkość z jaką poruszają się kierowcy. To właśnie jej niedostosowanie do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.

Wraz z początkiem lipca na dobre rozpoczął się sezon urlopowy, a z nim liczne wakacyjne wyjazdy. Wielu z nas za środek transportu wybiera samochód, dlatego w okresie letnim możemy spodziewać się zwiększonego ruchu pojazdów. W wakacyjnych podróżach towarzyszyć będą policjanci drogówki, którzy służyć będą wszelką radą i pomocą kierującym, którzy będą podróżować po lubuskich drogach. Zwłaszcza na drodze krajowej nr 22, która ma duże znaczenie właśnie w okresie letnim, stanowiąc drogę dojazdową w kierunku Pomorza Gdańskiego i położonych na wybrzeżu turystycznych miejscowości. Zaczyna się ona od granicy polskio-niemieckiej, przebiegając przez województwa lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, pomorskie i warmińsko-mazurskiego do granicy z Rosją – łącznie 460 km długości. I właśnie na tej drodze prowadzone będą w środę (4 lipca) prowadzone kaskadowe pomiary prędkości. Prędkości, której niedostosowanie jest wciąż najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.

Działania „Kaskada” charakteryzują się specyficznym umiejscowieniem patroli policyjnych na wybranym odcinku drogi. Często bywa tak, że kierowca po minięciu radiowozu policyjnego zaczyna zwiększać prędkość, ponieważ wydaje mu się, że w najbliższym czasie nie natrafi na następny patrol. Tym razem jest inaczej. Patrole policyjne są tak rozlokowane, że po przejechaniu kilku kilometrów natrafiamy na kolejny. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwać będą również policjanci w nieoznakowanych radiowozach z videorejestratorem. Patrole rozmieszczone będą na całej długości drogi K-22, przebiegającej przez pięć województw. Dzięki temu szansa na wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze się zwiększa. Mundurowi w białych i czarnych czapkach poza sprawdzaniem prędkości z jaką poruszają się zmotoryzowani, kontrolują także trzeźwość, stan techniczny pojazdów oraz uprawnienia do kierowania. Trzeźwością nie wykazał się właśnie kierowca cysterny, którego zatrzymali policjanci strzeleckiej drogówki. Mężczyzna miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. Surowe konsekwencje go nie ominą, gdyż za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od trzech do piętnastu lat. Policjanci nie będą pobłażliwi dla niebezpiecznych zachowań na drodze i lekceważącego stosunku do przepisów prawa. Kierujący dopuszczający się takiej jazdy będą musieli liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu karnego czy skierowania wniosku o ukaranie do sądu.

Wyruszając w podróż zadbajmy o naszą kondycję psychofizyczną. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i trzeźwi, a przede wszystkim przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. To swoisty fundament bezpieczeństwa i gwarancja, że swoim zachowaniem na drodze nie doprowadzimy do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. I z wakacyjnego urlopu bezpiecznie wrócimy do domu, pozwalając na to samo innym użytkownikom drogi.

 

Opracował: sierż. szt. Maciej Kimet

foto: sierż. szt. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Ładowanie odtwarzacza...