O bezpieczne „Dni Gorzowa” nad Wartą dbają policyjne patrole wodne - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Gorzów Wielkopolski

O bezpieczne „Dni Gorzowa” nad Wartą dbają policyjne patrole wodne

Data publikacji 10.06.2018

Od czwartku do niedzieli (7-10 czerwca) swoje święto obchodzi Gorzów Wielkopolski. Z tej okazji miasto przygotowało dla mieszkańców wiele atrakcji. Ponad 170 policjantów w tym czasie dokłada wszelkich starań, aby uczestnicy koncertów, targów i pikników mogli miło, rodzinnie i co najważniejsze bezpiecznie świętować. Z uwagi na miejsce imprezy jakim są nadwarciańskie błonie, istotną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa odgrywają policyjne patrole wodne.

Na ten weekend czekało wielu Gorzowian, którzy od czwartku do niedzieli (7-10 czerwca) obchodzą święto swojego miasta. To czas zabawy podczas koncertów, targów, pikników oraz wielu innych atrakcji jakie przygotowało miasto. O bezpieczeństwo uczestników dba ponad 170 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, których wspierają mundurowi Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wielkopolskim. W związku z tym wydarzeniem część ulic została tymczasowo zamknięta, przez co kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Z tymi jednak pomagają im uporać się funkcjonariusze drogówki. Niewątpliwie Gorzowianie chcą spędzić ten wyjątkowy czas w miłej, rodzinnej i co najważniejsze bezpiecznej atmosferze. To starają się zapewnić policjanci sztabu i pododdziałów prewencji, którzy patrolując rejon imprez służą pomocą mieszkańcom oraz reagują na zakłócanie porządku publicznego i inne przypadki łamania prawa.

W związku z tym, że koncerty odbywają się nad Wartą, niezwykle istotną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa ogrywają policyjne patrole wodne. Funkcjonariusze pełniący służbę z wykorzystaniem motorówki muszą mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na każdą osobę, która tylko zbliżyła się do rzeki oraz na osoby korzystające z wodnych środków transportu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby dobra zabawa zamieniła się w chwile tragedii. Brak dostatecznej uwagi i odpowiedzialności, połączona najczęściej ze spożywaniem alkoholu może doprowadzić do wpadnięcia do wody. Na to przygotowani są policyjni wodniacy, którzy podczas specjalistycznych szkoleń wielokrotnie ćwiczyli scenariusze rożnych sytuacji gdzie zagrożone było ludzie życie. W takich chwilach mundurowi muszą wykazać się profesjonalizmem i zadbać nie tylko o życie osoby tonącej, ale także o własne. Aby jednak uniknąć groźnych zdarzeń policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą” podczas patrolu każdorazowo przypominają napotkanym osobom o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas przebywania nad akwenami.

 

Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.