Z operatorami nr 112 o handlu ludźmi - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Wideo

Z operatorami nr 112 o handlu ludźmi

Data publikacji 04.12.2017

Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego numeru alarmowego 112 Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, w dniach 17 listopada i 1 grudnia 2017 roku, zostali przeszkoleni przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp oraz Nadodrzańskiego Oddział Straży Granicznej ze zjawiska handlu ludźmi – pomoc ofiarom w kontekście zgłoszeń kierowanych do numeru alarmowego 112 (procedura udzielania pomocy oraz przekazywaniu informacji).

Handel ludźmi to zbrodnia zagrożona karą od 3 do 15 lat więzienia. To około 140 tysięcy pokrzywdzonych tym przestępstwem w samej Europie, z której – jak wynika z raportów – generuje 32 miliardy dolarów dochodu rocznie! Mechanizmy werbowania ofiar do handlu żywym towarem są bezwzględne, często połączone z przemocą, szantażem i zastraszaniem ofiar wykorzystywanych w tym procederze – o tym, między innymi, mówiła do uczestników szkolenia kom. Justyna Ławreszuk z Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

Kapitan Małgorzata Maciejewska z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wyjaśniała jak rozmawiać z ofiarą handlu ludźmi, w oparciu o swoje służbowe doświadczenie w tym zakresie. To osoby w traumie, pod wpływem środków odurzających, które często nie wiedzą w jakim mieście, a nawet państwie się znajdują. Brak znajomości języka oraz kultury państwa, do którego ofiary zostały „sprzedane” niejednokrotnie utrudnia służbom udzielenie im pierwszej pomocy. Do tego dochodzi brak zaufania pokrzywdzonych do obcych i ogromne spustoszenia psychiczne oraz fizyczne tych osób. Dlatego też, operatorzy numeru alarmowego 112 często jako pierwsi muszą wsłuchać się w osobę potrzebującą ratunku, która dodatkowo może nie zdawać sobie sprawy, że jest ofiarą.

Potwierdzeniem tych słów były fakty przekazane przez mł. asp. Macieja Sosnowskiego w Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp., a dotyczące zatrzymania (11.10.2017 r.) 35-letniego obywatela Bułgarii podejrzanego o handel ludźmi i czerpanie korzyści majątkowych z nakłaniania do uprawiania prostytucji przez inne osoby. Mężczyzna wykorzystując pokrzywdzone bezprawnie wzbogacił się o milion dwieście tysięcy złotych! Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Do sprawy zatrzymano także jego żonę pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Szkolenie pn. „Współdziałanie służb i podmiotów ratowniczych w ramach Systemu Powiadamiania Ratunkowego” odbyło się w Mierzęcinie, uczestniczyło w nim ponad 30 osób. Na koniec wszyscy otrzymali certyfikaty, przekazane przez Pana Krzysztofa Kołcza, Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW.  

 

źródło: kom. Justyna Łąwreszuk

Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.