Podrabiana odzież za ponad 40 tys. zł. zabezpieczona przez policjantów - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Żary

Podrabiana odzież za ponad 40 tys. zł. zabezpieczona przez policjantów

Data publikacji 11.10.2017

Policjanci z żarskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli bluzy, kurtki i koszulki na których bezprawnie umieszczone było logo znanych firm. Towar do sprzedaży na bazarze w Łęknicy oferował 21-letni mieszkaniec powiatu. Za tego typu przestępstwo grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żarach przeprowadzają liczne realizacje, których celem jest eliminowanie niezgodnych z prawem procederów. We wtorek (10 października) na bazarze w Łęknicy funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli blisko 200 sztuk odzieży na, której umieszczone były bezprawnie loga znanych marek. Towar do sprzedaży oferował 21-letni mieszkaniec żarskiego powiatu. Mężczyzna sprzedawał kurtki, bluzy i koszulki na dwóch stoiskach po bardzo niskich cenach. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli trefną odzież, została wycofana z obrotu i nie trafi już na rynek. Wartość oryginalnych odpowiedników tych rzeczy to łącznie ponad 40 tys. złotych. 21-latek został ukarany mandatem za za brak zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Za przestępstwo gospodarcze tego typu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

To nie pierwsza w tym roku realizacja żarskich stróżów prawa. Policjanci podrabianą odzież zabezpieczyli także we wrześniu br.

http://zary.lubuska.policja.gov.pl/g12/serwis-informacyjny/aktualnosci/22331,Odziez-z-zastrzezonymi-znakami-towarowymi-zabezpieczyli-zarscy-policjanci.html

W maju br. roku było to blisko 300 sztuk, w kwietniu ponad 200.

http://zary.lubuska.policja.gov.pl/g12/serwis-informacyjny/aktualnosci/21124,Blisko-300-sztuk-podrabianej-odziezy-zabezpieczyli-zarscy-policjanci.html

http://zary.lubuska.policja.gov.pl/g12/serwis-informacyjny/aktualnosci/20641,Ponad-200-sztuk-podrabianej-odziezy-zabezpieczyli-zarscy-policjanci.html.

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej:

Art. 305.

  1. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towar podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust.1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

podkom. Aneta Berestecka

oficer prasowy KPP w Żarach