Lubuska Policja na obchodach Święta Konstytucji 3 Maja - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Lubuska Policja na obchodach Święta Konstytucji 3 Maja

Data publikacji 03.05.2017

Świętujemy dzisiaj 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie w uroczyste obchody tego narodowego święta włączyli się policjanci. Lubuski garnizon reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jarosław Janiak wraz z Zastępcą insp. Mirosławem Kruszelnickim.

Uchwaloną w 1791 roku ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zwaną Konstytucją 3 Maja uznaje się powszechnie za pierwszą w Europie , a drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucję. Święto Konstytucji 3 Maja jest świętem państwowym, obchodzonym uroczyście przez Polaków. Jak co roku, w obchodach tego święta wzięła udział Lubuska Policji. Lubuski garnizon reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Janiak wraz z Zastępcą insp. Mirosławem Kruszelnickim. Zaś jako przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. w obchodach uczestniczył szef gorzowskich policjantów insp. Stanisław Panek. Towarzyszył im poczet sztandarowy i kompania honorowa Lubuskiej Policji. Organizatorem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja był Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. W uroczystościach wzięła udział także Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska.

Obchody rozpoczęły się w Katedrze Gorzowskiej uroczystą Mszą Świętą w intencji ojczyzny, której przewodniczył biskup Paweł Socha. Szacunek dla ojczyzny oddali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe i licznie zebrani mieszkańcy Gorzowa Wlkp. Po mszy nastąpiło przejście uformowanych kompanii honorowych, pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej na Plac Katedralny. To właśnie tutaj podniesiono flagę państwową i odegrano Mazurek Dąbrowskiego. Po przemówieniach władz państwowych i samorządowych, aby upamiętnić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wystrzeliły salwy honorowe.

Wiwat Maj! Trzeci Maj!

 

Opracował: st. sierż. Maciej Kimet

foto: st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

 

 

Ładowanie odtwarzacza...