Mali podróżnicy w fotelikach – działania sulęcińskiej drogówki - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Sulęcin

Mali podróżnicy w fotelikach – działania sulęcińskiej drogówki

Data publikacji 05.04.2017

Policjanci z Sulęcina przeprowadzili działania pn. „Fotelik-Pasy”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący oraz pasażerowie przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także czy dzieci korzystają z fotelików i czy są przewożone w bezpieczny sposób.

We wtorek (4 kwietnia) w godzinach porannych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie sprawdzali w jaki sposób są przewożone dzieci do szkół i przedszkoli. Działania „Fotelik-Pasy” przeprowadzone były równocześnie na terenie dwóch gmin - w Boczowie i Krzeszycach. Policjanci sprawdzali, czy dzieci podróżują w fotelikach i czy są prawidłowo zapięte pasami bezpieczeństwa. Działania takie są doskonałą okazją aby przypominać dorosłym, że to do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci w czasie podróży. Korzystanie z fotelików oraz pasów bezpieczeństwa zapobiega przed ciężkimi obrażeniami jakie zwykle odnoszą uczestnicy wypadków drogowych. W czasie trwania działań maluchy otrzymały od policjantów elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że osoby nie korzystające podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, muszą liczyć się z tym, że w razie kontroli policyjnej grozi im mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Mandat i punkty karne otrzyma kierowca w przypadku niedopełnienia obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu przeznaczonym do przewożenia dzieci ( 150 zł i 6 punktów karnych), natomiast za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami na kierującego można nałożyć mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty. Sam pasażer za niekorzystanie pasów bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł.

Podczas wczorajszych działań na drogach powiatu sulęcińskiego policjanci skontrolowali 31 pojazdów, ujawniając 15 przypadków naruszeń dot. obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, w tym 11 niekorzystania pasów przez kierujących i w 2 niekorzystanie z pasów przez pasażerów. Podczas kontroli policjanci ujawnili w 2 przypadkach nieprawidłowości w przewożeniu dzieci. Powyższe działania mają przede wszystkim charakter prewencyjny, których celem jest uświadomienie uczestników ruchu drogowego, że ich własne bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

 

Źródło: asp. szt. Alina Słonik

KPP w Sulęcinie