Dzielnicowi blisko mieszkańców - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Dzielnicowi blisko mieszkańców

Data publikacji 15.03.2017

Dzielnicowy, czyli policjant pierwszego kontaktu, jest niezbędny w każdym rejonie miasta. Punkty konsultacyjne ułatwiają z nim kontakt. Każdy może się zgłosić by uzyskać pomoc czy poradę prawną. Mieszkańcy mogą podzielić się także informacjami na temat problemów osiedla czy niepokojących sytuacji.

Rolą dzielnicowego jest pomoc w sytuacjach problemowych, które wymagają szczególnego zaangażowania. Dlatego nieodzowna jest znajomość własnego rewiru i osób, które w nim zamieszkują. Podczas obchodu dzielnicowi odwiedzają instytucje i rodziny, aby być bliżej problemów, z którymi zmagają się mieszkańcy osiedla. To informacje niezbędne w codziennej pracy. Pozwalają one na skuteczniejsze wykonywanie obowiązków. Dzielnicowi niejednokrotnie przyczyniają się do rozwiązywania spraw kryminalnych, bo mają największe rozeznanie i znają swój rejon. To wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Informacje często docierają do nich od społeczeństwa. To właśnie mieszkańcy wskazują niebezpieczne miejsca. Korzystają między innymi z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W powiecie gorzowskim prawie 39 % zgłoszeń jest potwierdzanych przez Policję. To pokazuje, że społeczeństwo chętnie zgłasza niepokojące ich sytuacje. I coraz częściej są one potwierdzane.

Aby szybko dotrzeć lub skontaktować się z dzielnicowym warto wykorzystać aplikację mobilną „Moja Komenda”. Dzięki niej łatwo odnajdziemy funkcjonariusza odpowiedzialnego za naszą dzielnicę. Wystarczy wpisać adres zamieszkania by po chwili mieć już przed sobą telefon kontaktowy do policjanta.

Na gorzowskim osiedlu Słonecznym funkcjonuje Punkt Konsultacyjny, w którym interesantów przyjmuje dzielnicowa rejonu, sierż. Karolina Borek. Dzięki temu każdy może osobiście się zgłosić i prosić o poradę. Bliski kontakt Policji z mieszkańcami to główny element programu MSWiA „Dzielnicowy bliżej nas”. Funkcjonujące punktu konsultacyjne sprawiają, że dzielnicowego można spotkać nie tylko na obchodzie rejonu. Na ul. Gwiaździstej funkcjonariusz jest dostępny we wtorki w godz. 11-12 i czwartki w godz. 16.30-17.30. Z dzielnicową os. Słonecznego można również kontaktować się pod numerem telefonu 519-534-369.

 

st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy

KWP w Gorzowie Wlkp.