Opieka psychologiczna i psychoedukacja - OPiP - Policja Lubuska

Opieka psychologiczna i psychoedukacja - OPiP

Opieka psychologiczna i psychoedukacja - OPiP

Psychologowie z tej specjalizacji pracują na rzecz policjantów i pracowników cywilnych Policji. Do psychologa można zgłosić się z pominięciem drogi służbowej, a psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, która nie dopuszcza do ujawnienia informacji ze spotkań z klientem bez jego zgody. Psycholog może poinformować przełożonego tylko w wypadku, kiedy zachowanie jego klienta zagraża życiu lub zdrowiu jego samego lub innych osób.

Zadania psychologów ze specjalizacji opieka psychologiczna i psychoedukacja:

 1. Udzielanie porad oraz prowadzenie psychoterapii

  Oferta skierowana jest do wszystkich osób doświadczających trudności w życiu osobistym lub zawodowym, a także osób chcących pod opieką psychologa rozwijać swoje kompetencje osobiste. Pomagamy w sytuacji kryzysu osobistego, trudności w relacjach z ludźmi, w tym w rodzinie, a także jako pomoc w nabywaniu lub rozwijaniu umiejętności rozwiązywania konfliktów, podejmowania decyzji, skutecznego komunikowania się, asertywności i wielu innych.
 2. Podejmowanie działań interwencyjnych (w postaci tzw. pierwszej pomocy emocjonalnej lub interwencji kryzysowej) po wystąpieniu sytuacji potencjalnie lub faktycznie naruszającej stabilność emocjonalną człowieka, w tym m. in.:
  • śmierci
  • zagrożenia samobójstwem lub jego popełnienia
  • użycia broni przez policjanta
  • przeżycia traumatycznego, kiedy osoba była w stanie zagrożenia życia lub doświadczyła zdarzenia naruszającego równowagę psychiczną
  • nadużywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych
  • ujawnienia jakiejkolwiek formy przemocy w służbie/pracy lub w rodzinie policjanta/pracownika Policji
  • wystąpienia sytuacji konfliktowej.

Po udzieleniu wsparcia na zasadzie interwencyjnej psycholog, w sytuacjach tego wymagających, zaproponuje plan dalszych spotkań, aby nikogo nie zostawić bez potrzebnej mu pomocy.

 1. Prowadzenie zajęć, spotkań lub warsztatów o charakterze profilaktycznym (np. zapobieganie uzależnieniu od alkoholu, profilaktyka samobójstw, radzeniu sobie ze stresem) lub edukacyjnym (grupowe spotkania uczące sposobów rozwiązywania problemów, asertywności, komunikacji, prowadzenia wystąpień publicznych i innych).

Psychologowie-opiekunowie poszczególnych jednostek Policji garnizonu lubuskiego, pełniący dyżury w ramach opieki psychologicznej:

 

Maksymilian Machalica

t. 79 11251, 690 106 789

st. post. Paulina Dyl

t. 79 11233

KWP w Gorzowie Wlkp. (+CBŚP, BSW KGP)

KPP Strzelce Krajeńskie

KPP Sulęcin

KPP Międzyrzecz

KPP Słubice

KPP Świebodzin

KPP Krosno Odrzańskie

KMP Zielona Góra

KPP Żagań

KPP Nowa Sól

KPP Żary

KPP Wschowa

KMP Gorzów Wlkp.

SPPP w Gorzowie Wlkp.