Aktualności

21 listopada 2016 r. w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbyło się szkolenie pn. „Zwalczanie przestępstw z nienawiści” przygotowane przez Wydział Dochodzeniowo - Śledczy KWP w Gorzowie Wlkp.

Data publikacji 24.11.2016

Adresatami szkolenia byli miejscy i powiatowi koordynatorzy woj. lubuskiego, którzy w swojej codziennej służbie zajmują się problematyką przestępstw z nienawiści. Celem szkolenia było przybliżenie problematyki zwalczania i przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści oraz wypracowanie i wzmocnienie umiejętności prawidłowej identyfikacji problemu.

Organizatorem szkolenia był st. sierż. Piotr Paterczyk z WDŚ KWP w Gorzowie Wlkp., lubuski koordynator zwalczania przestępstw z nienawiści, który w swoim wystąpieniu przedstawił dane statystyczne dotyczące zjawiska przestępstw z nienawiści na terenie woj. lubuskiego oraz całego kraju. Ponadto wskazał na błędy pojawiające się podczas rejestracji zdarzeń w policyjnych systemach informatycznych i wskazał na ich rozwiązania. Następnie głos zabrał nadkom. Marek Waraksa – p.o. Pełnomocnik KWP w Gorzowie Wlkp. ds. Ochrony Praw Człowieka, który przypomniał podstawowe definicje m.in. definicje stereotypu, uprzedzeń, dyskryminacji oraz tolerancji. Przypomniał również jak ważnym elementem podczas przyjmowania zawiadomienia przestępstwa z nienawiści jest empatia
i takt policjanta, co jednocześnie podnosi zaufanie do Policji i świadczy o wysokim profesjonalizmie. Kolejnym gościem był Pan Maciej Ostałowski prokurator Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. W swoim wystąpieniu przedstawił podstawy prawne regulujące ściganie sprawców przestępstw z nienawiści, podkreślając przy tym, że są to przestępstwa trudne wymagające od prowadzącego nie tylko dużego wyczucia i wiedzy merytorycznej, ale przede wszystkim dużego zaangażowania w prowadzeniu niełatwego postępowania. Na koniec głos zabrał kom. Damian Weryński z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gorzowie Wlkp., który przybliżył sposoby i metody zabezpieczania nośników informacji podczas prowadzenia czynności procesowych. Ponadto wskazał nowoczesne rozwiązanie techniczne, które w znakomity sposób mogą pomóc uniknąć policjantom błędów podczas czynności na miejscu zdarzenia lub w przestrzeni internetowej na odległość.

Powrót na górę strony